Вади слуху у немовлят

«Важливо виявити вади слуху в перший рік життя, щоб ще був час допомогти дитині», – Роман Фіщук

 

Зараз у світі більше 500 мільйонів людей, які страждають частковою або повною втратою слуху. Глухота породжує розлади мови. Слабочуючі діти погано сприймають як власні слова, так і розмови інших людей. Через це їм складно навчитися говорити.

За словами лікаря отоларинголога клініки “West Medical” Романа Фіщука, яка виявити вади слуху в дитини в перші роки життя, то є шанси частково або повністю вилікувати їх та дати дитині шанс на повноцінне життя.

В клініці “West Medical” Роман Фіщук за допомогою унікальної сучасної методики допомагає маленьким пацієнтам з вадами слуху. Саме про цю методику він і розповів виданню WestNews.

 

– Романе Михайловичу, у Вас є унікальна методика, якою Ви визначаєте порушення слуху у дітей. Розкажіть нам про неї.

Люди в Західній Україні мають найменше доступу до об’єктивного визначення слуху у дітей до 3 років, бо прилади, якими це робиться, є досить дорого вартісні.

У Західній Україні є тільки 3 таких прилади: це у Мукачеві в державній лікарні, у Львові у спеціалізованій Чорнобильській клініці, і у нас в Івано-Франківську в клініці «West Medical».

Для того, щоб пройти обстеження у тих закладах, треба вистояти в чергах, лягти у стаціонар на 3 дні. І там, зазвичай, це обстеження проводиться під наркозом, а є деякі дані, що наркоз може впливати на результати обстеження.

Метод, який ми використовуємо у нашій клініці не передбачає наркозу. Цей метод є об’єктивний, бо практично все робить прилад. Але він є дуже чутливий до різних подразнень: наприклад, скорочення м’язів шиї. Дитина має бути розслаблена, в ідеалі – спати.

Суть обстеження в тому, що кріпляться два електроди до чола і за вухами. У вуха вставляється наушники і через них даються звукові сигнали. Через електроди на шкірі прилад реєструє відповідь мозку на ці звукові подразники. Це дуже точний метод і дуже чутливий.

Цей метод, який ми використовуємо у «West Medical» для обстеження називається «реєстрація викликаних потенціалів». В залежності від того, з якої частини мозку реєструється сигнал, вони можуть бути: коротко латентні, середньо латентні та довго латентні.

Використовуючи цей метод ми за допомогою спеціального приладу реєструємо перші 15 мілісекунд,  які проходить звук після подразнення і реєструємо чи є відповіді зі сторони стовбуру мозку. Можна також обстежувати чи є відповідь з кори головного мозку, але це вже до 300 мілісекунд. Зазвичай, у нас такі обстеження не проводяться.

Фахівець, який проводить обстеження, повинен правильно під’єднати електроди, підготувати шкір, що був найменший опір.

При дослідженні у дорослих людей верхній шар епідермісу треба очистити спеціальними засобами, щоб було краще з’єднання електродів зі шкірою. В дітей з цим простіше, бо в них немає такого жирового шару, але все одно має бути найменший опір зі сторони шкіри і тоді краща якість зареєстрованих сигналів.

При налаштуванні приладів ми встановлюємо різні фільтри. Чим вищий фільтр, тим краща якість сигналу. Є багато налаштувань, які потрібно враховувати.  Ми в живому часі дивимось як відповідає мозок на ці сигнали, визначаємо по них слух.

Втрата слуху може бути різного рівня, може бути на різних частотах, бо діапазон слуху людини  від 20 до 20 000 Гц. Це великий діапазон слуху. Обстежити ми можемо обмежену кількість діапазонів. Цим приладом обстежується діапазон від 500 до 4 000 Гц.

Це дуже корисно, бо ми можемо на ранніх етапах визначити чи дитина чує. Якщо не чує, тоді ми можемо використовувати спочатку слухові апарати, а потім людина може консультуватися зі спеціалістом і коригувати.

– У якому віці варто вперше звернутися до спеціаліста, щоб провести профілактичний огляд?

Ми не всім одразу робимо це обстеження, бо воно трудоємке та часоємке. Воно коштує певних грошей, бо є витратні матеріали, сам прилад.

Ми проводимо безкоштовно скринінг слуху. Це швидка діагностика.  Спочатку ми радимо пройти цю процедуру в перші тижні життя після народження. Якщо дитина не пройшла перший скринінг, то треба ще як мінімум 2 рази повторити проміжками в один місяць. Якщо дитина 3 рази не проходить скринінг або результати сумнівні, тоді рекомендують провести уточнюючу діагностику. Якщо дитина пройшла скринінг, то, відповідно, немає змісту та підстав думати, що в дитини є порушення слуху.

Методи цього скринінгу –  це реєстрація отоакустичної емісії. Суть в тому, що у внутрішньому вусі у нас є клітини, які на своїй поверхні мають волоски, і  коли вони подразнюються звуками, то починають рухатись. Цей прилад також дає в певних частотах подразнення і реєструє шум, який виникає внаслідок руху цих волосків на клітинах. Якщо скринінг зареєстрував шум і, відповідно, клітини, що рухаються, то дитина чує. Якщо не зареєстрував, то це підозра, що дитина не чує.

Як я вже казав, метод реєстрації викликаних потенціалів є дуже чутливий, тому середовище має бути максимально тихе. Ми готуємо батьків до цього обстеження. Перед процедурою просимо їх, щоб дитина раніше встала, була втомлена. Тоді вони приїжджають до нас, ми готуємо шкіру, зафіксуємо електроди, і коли дитина засинає одягаємо навушники на вуха, під’єднуємо  всі електроди та проводимо обстеження.

На екрані чітко бачимо реєстрацію активності мозку. Я бачу коли дитина спить. Якщо не спить – лінії починають міняти амплітуду коливань, починають ставати червоними. А коли дитина спить, то вони майже рівні, знаходяться в стані спокою, бо немає ніякої активності та збудження мозку.

– Якщо брати статистику, то наскільки часто народжуються діти з вадами слуху?

На кожну тисячу новонароджених 5-6 % дітей народжуються з вадами слуху.

Є певні фактори, які на це впливають: недоношеність, захворювання мами під час вагітності, прийом деяких ліків під час вагітності, наявність втрати слуху в когось в родині. Вакцинації також можуть викликати втрату слуху.

Дитина може народитись і чути нормально, але після того, як її вакцинували вже не чує. Це одна з побічних дій. Так само як і деякі ліки. Той самий аспірин, який певних концентраціях може впливати на слух – погіршувати його.

В перші тижні життя дітей бажано пройти скринінг слуху, щоб перевірити його.

– Наскільки реально відновити слух дитині, якщо зафіксувати порушення слуху в ранньому віці?

Є різні причини втрати слуху. Є причини, які можна ліквідувати, а є такі, які не можна. Треба знаходити шляхи, як допомогти дитині краще чути.

Якщо ураженим є внутрішнє вухо, то тут хіба що слуховими апаратами треба підсилити звуки, які попадають у зовнішнє вухо.

Якщо проблеми з клітинами, вони повністю уражені, і немає ефекту від слухових апаратів, тоді рекомендують кохлеарні імплантати. Це імплант, який має електрод. Це той самий слуховий апарат, тільки з внутрішньою частиною. Через цей електрод, імпульси напряму попадають на волокна слухового нерву, тобто ці електроди замінюють функцію цих клітин внутрішнього вуха, якщо вони уражені.

Якщо проблема зі слуховим нервом, тоді це ще складніше, бо не має цього провідника, який буде передавати імпульси. Є зараз нові методики. Імплантати стовбура мозку. Але їх по світу декілька десятків зроблено. Цей імплант зразу фіксують в стовбур мозку. Я ще не чув, щоб хтось з українців був прооперований і мав такий імплант. Така технологія тільки розвивається.

Важливо дуже рано діагностувати проблему і вже залежно від причини допомагати дитині. Може бути, що в дитини рідина в середньому вусі. Це можна і хірургічного лікувати, і з допомогою ліків.

Можна допомогти ліками. Наприклад, зняти набряк, щоб ця рідина витекла. Якщо це не допомагає, то вставляти трубки в барабанну перетинку, які допомагають рідині не накопичуватись у вусі, а щоб вона витікала. Це також впливає на слух. Все залежить від причини втрати слуху.

На завершення хочу сказати, що вік до 3 років – це час, коли починають розвиватись мовні навички. Якщо дитина не буде чути в цей час, то дуже високий ризик, що дитина не зможе повноцінно розмовляти.

Чим раніше виявити, в ідеалі до року, тим більше часу є в запасі, ще як мінімум 2 роки, щоб якось втрутитись: чи хірургічно, чи слуховими апаратами і відновити дитині слух.

 

2018-01-29T16:17:41+00:00

One Comment

  1. Привіт, це коментар.
    Щоби почати модерування, редагування, та видалення коментарів, будь ласка, відвідайте розділ коментарів у Майстерні.
    Аватари коментаторів ідуть із Gravatar.

Leave A Comment