Богдан Зіняк: «Хочу порадити батькам вчасно звертатися до лікарів різних профілів»

Богдан Зіняк: «Хочу порадити батькам вчасно звертатися до лікарів різних профілів»

Близько 30% дітей страждають від порушень в роботі сечовивідної системи, лікування яких часто ускладнюється тим, що батьки звертаються до лікаря тоді, коли захворювання вже запущене.

Проте, які урологічні проблеми найчастіше зустрічаються у дітей, які їх симптоми та як часто варто звертатися до уролога виданню WestNews розповів дитячий лікар уролог вищої категорії клініки “West Medical” Зіняк Богдан Михайлович.

– Богдан Михайлович, які проблеми найчастіше зустрічаються у дітей стосовно урології? На які симптоми батькам варто звернути увагу?

Перше, що зустрічається – це аномалії зовнішніх статевих органів. Батькам треба уважно оглянути дітей, тому що не часто медики при народженні звертають увагу, хоч останнім часом дуже добре оглядають всіх дітей  і кажуть батькам на що звернути увагу.

Треба уважно оглянути свою дитину чи немає якихось вроджених дефектів: порушень з боку зовнішніх статевих органів, відсутність яєчка, наявність фімозу, може бути порушений сечовипуск.

Тому мамі теплими руками слід оглянути дитину у теплій кімнаті, подивитися все: ніжки, тулуб, грудні залози дитини. Якщо виявлені якісь дрібні дефекти, звернутися до лікаря.

Друге питання – це відсутність яєчок. Часто таке буває, що хлопчики  народжуються без  одного яєчка, а інколи і без двох. Це може бути до якого певного періоду.

Всі хлопчики народжуються з яєчками, але інколи буває при недоношеності чи  якихось вроджених патологіях, що  яєчка  зразу не опускаються, а тільки згодом. Орієнтовно, на сотню дітей – одна дитина без яєчка. Це є вроджена вада, яка потребує корекції. До року – півтора, максимум двох років, таких дітей треба прооперувати, якщо не допомагає консервативне лікування.

Водянки, фімози, всякі зовнішні аномалії, гіпоспадії, екстрофії, епіспадії – це патології, які в урології не дуже часто зустрічаються, але все одно потребують вчасного лікування.

Зараз дуже багато є спокус у житті, особливо у харчуванні. Останнім часом, досить багато дітей поступає із порушеннями травлення. Це обертається тим, що у дітей є сечокислі діатези, сольові діатези, порушення кислотно-лужної рівноваги.

Недостатня кількості води, вживання продуктів, які перенасичені забороненими речовинами, жирні та гострі страви, які викликають порушення водно-сольового обміну у дітей. Саме ці чинники призводять до сольових діатезів, які в свою чергу ведуть до запальних процесів, до порушення відтоку сечі і навіть проявляється такою патологією, як рефлекс, гідронефроз і інші.

Щоб цього не було, батькам, особливо мамам, які виношують дітей, вживати достатню кількість води і не вживати багато синтетичних, гострих, пряних і інших шкідливих страв.

– Зараз є дуже багато різних підгузників. Дехто вважає, що вони шкідливі для здоров’я дітей. На вашу думку, підгузники шкідливі для дітей?

Підгузники для дівчаток не містять проблем. Але часто є невідповідність у розмірах, алергічні реакції. Тут треба зважати і підбирати по розміру, щоб не було потертостей. Хімічний склад також важливий, щоб не було реакції. Це те, що стосується дівчаток.

Я не кажу, що вони є заборонені для хлопчиків, але треба правильно вдягати, щоб не було стискування зовнішніх статевих органів, щоб не було переповнення рідиною та застою, коли невчасно переодягають хлопчиків. Тільки в такому випадку підгузники можуть принести шкоду.

Часто бувають потертості від підгузників  і, вже не так уже часто, якісь хімічні реакції. Вони називаються «памперсити» – запалення від памперсу. Це стається, коли в дитини дуже ніжна шкіра, тому треба бути уважним.

Хлопчиків треба частіше переодягати, тому що перегрівання зовнішніх статевих органів призводить до виникнення порушення в зовнішніх геніталіях, яєчках, при утворенні сперми і викликає порушення репродукції.

– Наскільки часто батькам варто звертатися до фахівця-уролога з дітьми? Чи є якийсь період коли краще зробити профілактику?

Всі хлопчики мають бути оглянуті протягом першого місяця життя у лікаря уролога. Варто проводити хоча б один огляд у рік, а якщо є якісь прояви порушення сечовипуску, то тоді, по мірі таких виникнень батьки мають звертатися до лікаря уролога.

Порушення відтоку сечі – це фімоз. Не потрібно слухати сусідів і відразу робити якісь травматичні маніпуляції у дітей: відкривати чи оголяти головку. Це може призвести до того, що дійсно може виникнути фімоз. Треба піти до спеціаліста, і він порадить, як правильно доглядати хлопчиків, щоб не виникнув запальний процес і не було справжнього фімозу, який  в подальшому потребує оперативного втручання.

– Можливо є якісь продукти, які не варто давати малим дітям, щоб не виникало урологічних проблем?

Харчування має велике значення. Дедалі більше появляється продуктів у гастрономах, які дуже шкідливі. Це пряні страви, булочки, надмірна кількість солодощів, йогурти, соки і інші продукти, які мають в собі хімічні речовини, які подразнюють нирки у дітей і призводять до сольових діатезів. Недостатня кількість вживання рідини, в тому числі води, теж призводить до сольових діатезів.

Якщо все разом взяти, то недостатня кількість води, вживання продуктів, які дітям протипоказані, призводить до того, що виникають такі діатези, а потім вони призводять до запальних процесів.

– Яка необхідна норма води для дітей?

На кожну вікову групу є свої норми вживання води. Дітям до 1 місяця варто вживати 200 мілілітрів на кілограм маси. Дітям до одного року – до 100 мілілітрів на один кілограм маси, дітям старшого віку – 50-70 мілілітрів на кілограм маси.

Що стосується соків, то також треба уважно підходити до їх вживання. Батьки думають, що чим більше соків, тим більше вони вітамінізують свою дитину. Соки – це теж екстрактивні речовини, вони можуть викликати якісь порушення. Тому соки, особливо концентровані домашні соки, слід  розводити водою. Норма – 5-10 мілілітрів на кілограм маси. Не обов’язково щодня вживати, особливо фреші.  Для того, щоб краще проходили обмінні процеси треба пити сиру воду.

– Та вода, яка тече в нашому водопроводі, є достатньої якості чи краще все таки купляти воду?

Що стосується водопровідної води, то вона у нас не відповідає європейській якості, бо там сертифікація йде по 40 параметрах, а у нас всього по 20 параметрах.

Якість вода багато в чому залежить від типу водопроводу у будинках. Чим старіший будинок – тим гірша вода. Краще дітям пити джерельну воду.

У нас поза містом є багато джерел. Тому водопровідну воду не бажано вживати. Що стосується води із магазину, такі як «Малятко» і так далі, то вони всі чимось консервовані: або кислотою,  яка теж може міняти кислотно-лужну рівновагу,  або якимись іншими видами консервантів, бо не може зберігатися вода рік і більше в закритій посудині. Тому надмірно вживати таку воду я теж не рекомендую.

А взагалі, хочу порадити батькам вчасно звертатися до лікарів різних профілів. Варто вчасно звертатися до спеціалістів, а не чикати покращення, щоб не піддавати ризикам здоров’я дитини.

Звернувшись у клініку «West Medical»  Ви отримаєте кваліфіковану консультацію спеціалістів, вони проведуть огляд дитини, при потреба зможуть зробити УЗД, малі операції на статевих органах, внутрі міхурові корекції, ендоскопічні операції. До слова, такі процедури роблять не у всіх міських клініках.

Завжди будемо раді Вам допомогти у нашій клініці!

 

2018-01-22T17:38:11+00:00

Leave A Comment